چرخه دورانی چیست؟

چرخه دورانی یا چرخه گردش مالی

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا با افزایش درآمدتان پولدارتر نمی شویم و با افزایش درآمد به جای افزایش سرمایه این هزینه های ماست که افزایش می یابد؟ یکی از عمده علت های این اتفاق چرخه دورانی است.

چرخه دورانی روشی از زندگی است که معمولا افراد سرمایه گذار سعی می کنند گرفتار آن نشوند.

اگر شما به زندگی فردی متوسط اما سخت کوش نگاه بیاندازید مسیر مشابهی را مانند چرخه دورانی مشاهده می کنید. بچه ای متولد می شود و به مدرسه می رود، والدینش مفتخر هستند از اینکه  او نمرات خوبی می گیرد و بر دیگران برتری می یابد. سپس او در  دانشگاه خوبی قبول می شود. فرزند آن ها پس از اتمام دوره شاید تصمیم بگیرد ادامه تحصیل بدهد و پس از اتمام تحصیلات بنا به سفارش والدینش شغل مطمئنی پیدا کند. سپس با فرد سختکوش دیگری ازدواج می کند و بنا به آنکه هر دو شغل مطمئن و پولسازی دارند زندگی به نظر این زوج بسیار زیبا و امیدوار کننده، می آید. و چون هر دو به سختی کار می کنند آنها احساس موفقیت می کنند چرا که دو درآمد خودش نعمتی است!!!

از آنجا که آنها احساس خوشبختی می کنند تصمیم می گیرند خانه و ماشین بخرند. به مسافرت بروند و بچه دار شوند. دسته دسته اسکناس از راه می رسد. زوج خوشبخت به این نتیجه می رسند که برای شغلشان بیشتر مایه بگذارند، پس به دنبال ترفیع رتبه و افزایش حقوق می گردند. پس از افزایش حقوق تصمیم می گیرند فرزند دومشان را به دنیا بیاورند پس آن ها به خانه بزرگتری احتیاج دارند. آنها سخت تر کار می کنند، کارمندان بهتری می شوند به دانشگاه باز می گردند تا مهارت های خود را افزایش دهند شاید هم شغل دومی پیدا کنند، درآمدشان بالا می رود اما همزمان مالیات بر درآمد آن ها نیز بیشتر می شود. خانه بزرگتر حق شارژ و مالیات بیشتری در پی دارد و همین طور هزینه های بیمه تامین اجتماعی و بیمه خودرو نیز افزوده می شود. این زوج خوشبخت پس از دریافت حقوق ماهیانه شان را شگفت زده می شوند که آن همه پول کجا رفته است؟

وقتی فرزندانشان ۵ یا ۶ ساله می شوند هزینه کلاس های کمک آموزشی و مدرسه نیز بر هزینه های آن ها افزوده می شود. تازه علاوه بر آن می بایست  برای دوران بازنشستگی و آینده فرزندانشان پول ذخیره کنند.

حالا آن زوج خوشبخت که ۳۵ سال پیش پا به دنیا گذاشته اند، باقی سال های کاری شان را در چرخه دورانی گیر افتاده اند. آن ها برای کارفرمایشان کار می کنند به دولت مالیات می پردازند و به بانک هم اقساط وام خانه را می پردازند.

آن وقت به فرزندانشان نیز می آموزند سخت درس بخوانند، نمرات خوبی بگیرند و شغل خوب و مطمئنی پیدا کنند. آن ها هیچ چیزی از پول یاد نمی گیرند و تازه تمام عمرشان هم سخت کار می کنند. این روند در نسل سخت کوش بعدی نیز تکرار می شود.

به این می گویند چرخه دورانی!!!

تنها راه خلاص شدن از چرخه دورانی این است که مهارت خودتان را در مورد حسابداری و سرمایه گذاری که البته موضوعات مشکلی برای یادگیری هستند ثابت کنید. این مباحث را در مدارس و دانشگاه ها یاد نمی دهند و به همین دلیل است که بسیاری از افراد تحصیلکرده جامعه درگیر این چرخه دورانی هستند. 

منبع: پدر پولدار، پدر بی پول نوشته رابرت کیوساکی

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/09/22
  • تعداد مشاهده : 534 بار

آدرس : خیابان کریمخان، خیابان خردمند جنوبی، پلاک ۳۲، طبقه ششم، واحد۶۴
تلفن : ۰۲۱۸۸۸۴۴۰۳۲

ثبت انتقادات و پیشنهادات

قوانین و مقررات

شبکه های اجتماعی:

 

تمامی محتوای این سایت متعلق به ویدا پیشروان ویرا میباشد