اصول موفقیت در سرمایه گذاری از زبان وارن بافت

وارن بافت

وارن بافت، تاجر ۸۵ ساله‌ی امریکایی است، که به او القاب «پیشگوی اوماها»، «جادوگر اوماها» و «دانای اوماها»  داده اند و دائما اسمش در لیست پولدارترین افراد جهان وجود دارد. چیزی که این سرمایه گذار موفق را به اینجا رسانده هوش سرشار او در زمینه سرمایه گذاری است. وارن بافت به این مشهور است که اگر در بیابان رهایش کنند از زیر سنگ پول درمی‌آورد و علیرغم ثروت وحشتناک ۶۰ میلیارد دلاری خود، به روشی مقتصدانه زندگی می‌کند. و همین طور او می تواند مفاهیم پیچیده‌ی اقتصادی را برایتان به زبانی بسیار ساده ارائه کند.

آقای بافِت سهامدار عمده و رئیس شرکتی به نام Berkshire Hathaway است و البته در کلی شرکت کوچک و بزرگ دیگر نظیر کوکاکولا و IBM هم سهام خریده است. در این مقاله چکیده‌ای از سخنان پرمغز وارن بافت در جلسات سالانه‌ی سهامداران شرکتش جمع آوری شده است و اسطوره‌ی سرمایه‌گذاری وارن بافت راز موفقیتش را با ما به اشتراک می‌گذارد.

از دست دادن پول

نکته اول: ‌هرگز پول از دست ندهید

بزرگترین راز در ثروتمند شدن اینست که چطور ترکیبی از ثروت را داشته باشیم پس طبیعتا جمع هر آنچه از اول داشته ایم بهتر است.

به عنوان مثال یک صد هزار دلار با رشد ۱۵% به مدت ۲۰ سال می شود ۶۵۳,۶۳۶,۱ دلار در سال بیستم که به شما سود ۶۵۳,۵۳۶,۱ داده است. اما تصور کنید شما ۹۰ هزار دلار از سرمایه اولیه خود را از دست بدهید، قبل از آن که سرمایه گذاری را شروع کنید شما فقط ۱۰ هزار دلار دارید که در سال بیستم ۶۶۵,۱۶۳ دلار خواهد شد یعنی سود ۶۶۵,۱۵۳ دلار که خیلی کمتر از رقم اشاره شده در بالا می باشد. هرچه بیشتر پول از دست بدهید  اثر منفی به دست آوردن آن پول در آینده بیشتر خواهد بود.

نکته دوم: هیچ وقت از اینکه در زمان فروش بیشتر بخواهید و در زمان خرید کمتر، نترسید.

مردم  معمولا خجالت می کشند از اینکه در زمان فروش رقم بیشتری را مطالبه کنند یا در زمان خرید رقم کمتری را درخواست نمایند. هیچ کس دوست ندارد که طماع یا بی کلاس شناخته شود. ولی خیلی ساده در دنیای تجارت هر چقدر که پول از فروش چیزی یا در پرداخت هر خریدی معامله می شود مشخص می کند که پول به دست آوردی یا از دست دادی و در نهایت معلوم می کند که ثروتمند خواهی شد یا نه. زمانی که  مذاکرات شروع می شود شما می توانید قیمت فروش را پایین بیاورید یا بالا ببرید اما غیر ممکن است که عکس آن را در راستای زیان خود انجام دهید.

وارن از معاملات بسیاری بدون نتیجه بیرون آمده است زیرا بر پایه معیار های قیمت او نبوده است. شاید معروفترین مثال در این زمینه خرید ABC از Capital City باشد. وارن سهم بیشتری از شرکت را به ازای پولی که پرداخت می کرد در مقایسه با Capital City درخواست کرده بود. و از معامله بیرون آمد روز بعد Capital City کنار کشید و معامله طبق درخواست وارن انجام شد. بنابراین بخواهید شاید آنچه خواسته اید را به دست آورید اما اگر نخواهید کسی نظر شما را نمی داند.

معامله بد

نکته سوم: شما یک معامله خوب را با آدم بد نمی توانید انجام دهید.

یک آدم بد، بد است و شما نمی توانید یک معامله خوب را با آدم بد به سرانجام برسانید. دنیا پر است از انسان های به حد کافی صادقی که می توانید در هنگام تجارت با آن ها معامله کنید. در شروع روابط تجاری همیشه این سوال را از خود بپرسید که آیا به این فرد می توانم در حین معامله اعتماد کنم. اگر پاسختان منفی بود همان لحظه از میز مذاکره بلند شوید.

وارن این درس را زمانی آموخت که عضو هیئت مدیره سالومون برادرز بود   و این شرکت بر خلاف نظر وارن با شرکت مکسول همکاری کرد پس از مدتی مکسول ورشکست شد و سالومون برادرز برای بازگرداندن پول های خود دچار مشکل عدیده ای گردید. پس قانون ساده است: آدم های صادق و با اصالت زمینه همکاری خوبی را فراهم می کنند در حالیکه افراد بی اصالت فضای همکاری را سخت می نمایند. پس بهتر است خود را به دردسر نیندازیم.

پس گرفتن معامله

نکته چهارم: هیچ وقت نمی توانید امضای خود را از قراردادی پاک کنید پس قبل از امضای هر قرارداد خوب فکر کنید.

وارن می داند زمانی که امضا می کند معامله انجام شده است. نمی توانید برگردید و دوباره فکر کنید که معامله خوبی است یا نه؟ بنابراین قبل از امضا همه محاسبات خود را انجام دهید. خیلی آسان تر است که شفاها از چیزی منصرف شوید اما وقتی کتبی شد معامله انجام شده است و انصراف از آن تقریبا غیرممکن است. قبل از امضای قراردادها تمام اتفاق هایی که احتمال وقوع آن ها وجود دارد را در نظر بگیرید.

وارن زمانی که فروشگاه مبل نبراسکا را خرید فراموش کرد که صاحب آن مجموعه یعنی خانم رز بلامکین را در نظر بگیرد. چند سال بعد خانم بلامکین از آنچه برای تجارتش اتفاق افتاد پشیمان شد و یک فروشگاه در همان خیابان باز کرد و مشتریان سابق خود را باز پس گرفت. پس از چند سال رقابت تنگاتنگ وارن مجبور شد تا مغازه او را با مبلغ ۵ میلیون دلار خریداری کند.

نکته پنجم: آسان تر است که خود را درگیر مشکلی نکنید تا اینکه درگیر شوید و بخواهید از آن مشکل بیرون آیید.

خیلی آسان تر است که از قانون شکنی اجتناب کنیم تا اینکه درگیر مسائل و عواقب بعد از یک قانون شکنی شویم. برای آن که درگیر مسائل و مشکلات نشویم بهتر است هوشیار باشید و در زمان درست تصمیم درست بگیرید. برای حل مشکلات باید پول و زمان بسیار زیادی را هزینه کنید.

این درس را وارن زمانی به دست آورد که بابت سرمایه گذاری در شرکت سالومون برادرز ۷۰۰ میلیون هزینه کرد. بانک مرکزی به علت فروش غیرقانونی سهام باعث سقوط سهام این شرکت شد. بهای این سرمایه گذاری اشتباه هدررفتن وقت چند تاجر بزرگ، اعضای هیئت مدیره ، مدیرعامل و همین طور صرف میلیون ها دلار بابت هزینه های حقوقی، جریمه و تجارت ورشکسته بود. بنابراین اگر از ابتدا قانون شکنی اتفاق نمی افتاد، هیچ کدام از این مشکلات پیش نمی آمد.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/09/18
  • تعداد مشاهده : 435 بار

آدرس : خیابان کریمخان، خیابان خردمند جنوبی، پلاک ۳۲، طبقه ششم، واحد۶۴
تلفن : ۰۲۱۸۸۸۴۴۰۳۲

ثبت انتقادات و پیشنهادات

قوانین و مقررات

شبکه های اجتماعی:

 

تمامی محتوای این سایت متعلق به ویدا پیشروان ویرا میباشد