انگیزه بخشی به پرسنل

کارمند مشغول

در شرایط کنونی و با گسترش فضای رقابت و نفوذ تکنولوژی، تمامی سازمان ها بیش از بیش به دنبال افزایش فروش و سودآوری خود بوده و با پیچیده تر شدن اقتصاد، نقش عوامل موثر در فروش بسیار پررنگ تر از قبل شده است. در این بین عوامل انسانی، از جمله رضایت پرسنل و انگیزه بخشی به آنان، به دلیل ورود به عصر دانش و خرد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

رضایتمندی افراد، رابطه مستقیمی با فروش و سود آوری سازمان داشته بطوریکه عدم رضایت از محیط کار و احساس افسردگی در افراد میزان بهره وری آنان را تا 50 درصد کاهش می دهد. طبق تحقیقات انجام شده، ایران رتبه 110  شاخص شادمانی را دارد. این تحقیقات نشان میدهد که در ایران از هر 5 نفر یک نفر احساس افسردگی در محیط کار را تجربه نموده و این موضوع سبب می شود کارکنان نتوانند از بالاترین میزان بهره وری و خلاقیت خود در سازمان استفاده نمایند.

مطابق آمار موسسه جهانی گالوپ، 70 درصد پرسنل انگیزه کمتری نسبت به روزهای اول استخدام خود دارند ضمن آنکه این افراد می توانند تا 80 درصد کار با کیفیت تری ارائه نمایند. این بدین معناست که افزایش بهره وری نیروهای انسانی موجود و انگیزه بخشی به آنان، میتواند تاثیر بیشتری نسبت به جذب نیروهای جدید، پیاده سازی سیستم های پیچیده و ...  را داشته باشد.

در نظر سنجی که توسط موسسه هریس انجام شده است، 30 درصد پرسنل اطلاع کافی از ماموریتها  و اهداف سازمان نداشته و این عدم آگاهی و نبود مسیر مشخص در رسیدن به اهداف، باعث سردرگمی و کاهش رضایت پرسنل و به طبع آن کاهش راندمان آنها میشود. پایه اساس رضایت پرسنل از محیط کار ریشه در اعتماد متقابل فرد و سازمان دارد. وجود بی اعتمادی میتواند مخرب ترین عامل انگیزه بخشی پرسنل در سازمان باشد که اساسا این موضوع به شرایط کار در عصر صنعت باز میگردد.

در عصر صنعت توجه صرفا به جسم افراد صورت گرفت و انسان به کمترین میزان اهمیت خود رسیده و در کنار ماشین آلات و ابرازها قرار گرفت. در این دوران مدیریت با ایجاد مکانیزم های چماغ و هویج نسبت به کنترل و مدیریت افراد اقدام نمود. حال آنکه به دلیل وجود ابعاد مختلف در انسان، نمی توان انسان را همانند اشیاء مدیریت نمود بلکه می بایست نسبت به رهبری او و ایجاد انگیزه و اشتیاق در او اقدام کرد.

کارمند بی انگیزه

امروزه به دلیل گسترش تکنولوژی و ورود به عصر خرد، انسان به بالاترین میزان آزادی فکری دست پیدا کرده است . او به دنبال منطق قوی تر است تا بتواند استعداد ها و توانایی های درونی خود را شکوفا کند. کارشناسان روانشناسی سازمانی معتقدند ، اقتصاد در یک تحول اساسی است و پول از نظام ارزشی بین کارکنان خارج شده و به سومین عامل انگیزشی و ماندگاری فرد تبدیل شده است. میزان رضایتمندی افراد از محیط کار و ارزشمند بودن کار آنها، جایگزین پول در این نظام ارزشی شده است.

انسان بر اساس بازخوردهایی که از محیط پیرامون دریافت میکند به شناخت نسبی خود از منظر نگاه دیگران و توجه مشروط آنان دست پیدا میکند. او به دنبال افزایش مقبولیت خود در بین دیگران و سازمان است. این موضوع سبب رفتار های وی در محیط کار و به طبع آن ایجاد بیماری های متعدد سازمانی همچون رئیس بازی، عدم اعتماد، رقابت ناسالم و ... شده و حرمت نفس افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

در این میان به دلیل تفاوت افراد در حرمت نفس، توجه رهبر سازمان به تمامی ابعاد وجود انسان و در نظر گرفتن الگوی انسان کامل، بیش از بیش اهمیت پیدا کرده است. رهبر یک سازمان علاوه بر توجه به بعد جسمانی فرد ( مسائل اقتصادی ) می بایست، برخوردهای مناسب و ایجاد روابط سازنده در محیط را مد نظر قرار دهد. او باید افراد را در امور مختلف سازمان مشارکت داده  و به بعد ذهنی وی توجه نماید ضمن آنکه انجام کار ارزشمند و تاثیر گذار در جامعه که با وجدان فرد در ارتباط است از اصلی ترین موضوعاتی است که یک رهبر می بایست به آن توجه داشته باشد.

در تعیین سیستم های انگیزشی، رهبر سازمان می بایست به سطح نیازمندی افراد مختلف، محیط سازمان و ویژگی های فردی تک تک افراد توجه نموده و بر اساس نقش های آنها و اهداف و رسالت مجموعه، مکانیزم های انگیزشی را تعریف نماید بطوریکه هر یک از افراد ضمن آنکه با عملکرد خود مورد سنجش قرار گیرند، در عملکرد گروه نیز نقش داشته باشند. رهبر سازمان می بایست مورد توجه بودن و حس تعلق خاطر به سازمان را گسترش و بتواند مشابه خود را پرورش دهد.

بسیاری از سازمان ها با این مشکل مواجه اند که در زمان عدم حضور مدیریت فعالیت ها با تناقض و مشکل مواجه شده و دچار اختلال میگردد حال آنکه با در اختیار داشتن سیستم انگیزشی مبتنی بر الگوی انسان کامل و در نظر گرفتن چهار بعد وجودی انسان، میتوان از این دست مشکلات سازمان جلوگیری نمود. بدون شک ایجاد مکانیزم های انگیزشی و ایجاد روابط سازنده در سازمان که افزایش رضایتمندی پرسنل را دربر دارد، می تواند تاثیر بسیاری در افزایش فروش و سود آوری ایفا نماید.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/09/12
  • تعداد مشاهده : 527 بار

آدرس : خیابان کریمخان، خیابان خردمند جنوبی، پلاک ۳۲، طبقه ششم، واحد۶۴
تلفن : ۰۲۱۸۸۸۴۴۰۳۲

ثبت انتقادات و پیشنهادات

قوانین و مقررات

شبکه های اجتماعی:

 

تمامی محتوای این سایت متعلق به ویدا پیشروان ویرا میباشد