آشنایی با هوش مثبت نگر

سیسفوس

در ادبیات اساطیری یونان آمده است که سیسیفوس خدای یکی از شهرهای یونان باستان بود و بر اثر گناهی دیگر خدایان یونان را برآشفت. خدایان نیز او را به مجازاتی ابدی محکوم کردند. به موجب این مجازات سیسیفوس باید سنگی عظیم را روی قله کوهی بلند قرار می داد. سیسیفوس هر روز سنگ را تا نوک قله هل می داد، اما وقتی سنگ به قله می رسید از بالای کوه به سمت پایین باز می گشت و مجازات سیسیفوس دوباره تکرار می شد. مجازات ابدی برای سیسیفوس همچنان باقی ماند و سیسیفوس هر روز این سنگ را با زحمت بسیار به قله می رساند، اما سنگ به سوی دامنه کوه باز می غلتید. این کاری بیهوده، تمام نشدنی و مجازاتی ابدی بود که سیسیفوس گرفتار آن شد.

ما نیز در بسیاری از وجوه و جنبه های زندگی حاصلی چندان بهتر از سیسیفوس به دست نمی آوریم. بسیاری از تلاش های ما برای بهبود یا ارتقای موفقیت یا شادی مان سرانجامی دقیقا مشابه همان تخته سنگ عظیم دارد، که همواره پیش از رسیدن به هدف، به پایین تپه می غلتد.

بیایید در این نکات اندیشه کنیم. چرا اغلب تصمیمات ما برای سال نو، سال پس از سال به تعویق می افتد یا اصولا کنار گذاشته می شوند؟ چرا بیشتر کسانی که رژیم می گیرند در عملکرد خود دچار افت و خیز می شوند یا ناچارند از نو شروع کنند؟ چرا آن ندای نگران که در ذهن ما طنین می اندازد کماکان باز می گردد؟ و همین طور خوشی های بزرگ ناشی از دستیابی به اهدافی که تصور می کردیم موجب شادی همیشگی ما خواهند شد، این چنین زودگذر و ناپایدارند؟ چرا مهارت های جدید خودشناسی ناپایدار بوده و به سرعت با همان عادات قدیمی جایگزین می شود؟

در واقع ما هم همچون سیسیفوس در حال تنبیه و شکنجه شدن هستیم. اما نکته اصلی ماجرا این است که این شکنجه ها را خودمان اعمال می کنیم. بسیاری از تلاش های ما برای ارتقا میزان موفقیت یا شادی مان به این دلیل با شکست مواجه می شود که خودمان در آن ها کارشکنی و خرابکاری می کنیم. یا بهتر بگویم، ذهن ما به کار شکنی و خرابکاری در تلاش های ما می پردازد.

ذهن شما بهترین دوست شماست اما در عین حال خطرناک ترین دشمن شما هم هست. خرابکارانی که در ذهن شما پنهان شده اند باعث و بانی اغلب شکست هایتان هستند. عملکرد این خرابکاران عواقب وحشتناکی در پی دارد. تنها ۲۰٪ از افراد جامعه توانایی های خود را شناسایی کرده اند و باقی بخش عمده ای از زمان و انرژی خود را با اجرای نقش سیسیفوس به هدر می دهند.

هوش مثبت نگر

با به کار گیری هوش مثبت نگر شما خواهید توانست آن درصد از زمان هایی که ذهنتان در حال خرابکاری است را اندازه بگیرید و در عوض، مثبت نگری ذهنتان را افزایش دهید. ما در کلاس های هوش مثبت نگر در آموزشگاه ویرا سعی در این داریم تا شما را با خرابکارهای درونی تان بیشتر آشنا کنیم. این کار معادله قدرت درون ذهن شما را به شدت کاهش خواهد داد به نحوی که خواهید توانست بیش از پیش به آن ظرفیت های به کار گرفته نشده ی خود دسترسی پیدا کنید.

هوش مثبت نگر و بهره ی آن PQ چیست؟

همان طور که در قبل بیان کردیم، ذهن شما در عین حال که بهترین دوست شماست، بدترین دشمن شما نیز هست. با هوش مثبت نگر می توان قدرت نسبی این دو وضعیت ذهن را در مقایسه با یکدیگر اندازه گرفت. هر اندازه که بهره ی هوش مثبت نگر بیشتر باشد به این مفهوم است که ذهن بیشتر به عنوان دوست عمل می کند تا دشمن. بهره ی اندک از هوش مثبت نگر و بهره ی آن نشان دهنده میزان احاطه و تسلط بر ذهن است و نیز اینکه ذهن تا چه اندازه در جهت بهترین منافع فرد عمل می کند. پس از آن می توان به سادگی دریافت که ضریب هوش مثبت نگر شما تعیین کننده میزان دستیابی واقعی به ظرفیت های بالقوه خودتان است.

به عنوان مثال، وقتی ذهنتان به شما می گوید که باید خود را برای جلسه مهم فردا به بهترین نحو آماده کنید، به عنوان دوست شما عمل می کند. اما هنگامی که ساعت ۳ صبح شما را با نگرانی از خواب بیدار می کند، شما را برای صدمین بار در چرخه بی حاصل اندیشیدن به عواقب متعدد و وخیم شکست احتمالی فردا قرار می دهد، قطعا به عنوان دشمن شما عمل کرده است. در واقع، ذهن شما در حال تولید نگرانی و اعمال شکنجه روحی بر شماست بی آنکه جبرانی بر آن متصور باشد. هیچ دوستی چنین کاری با انسان نمی کند.

هوش مثبت نگر

PQ بهره ی هوش مثبت نگر شماست که رقمی بین ۰ تا ۱۰۰ را نشان می دهد و مشخص می کند ذهن شما به چه اندازه دوست شماست. عدد ۷۵ در PQ بسیار تعیین کننده است و اگر بالاتر از 75 باشید ذهن شما در حال کمک برای پیشرفت شما و رقم زیر ۷۵ نشان دهنده این است که ذهنتان در حال به زیر کشیدن شماست. به همین دلیل در آموزشگاه ویرا تلاش می نمائیم تا بهره هوش مثبت نگر شما را افزایش دهیم.

علاوه بر تاثیرات خارق العاده در زمینه عملکرد،‌PQ  تاثیر شگرفی نیز در تندرستی، نشاط و طول عمر دارد.

منبع: کتاب هوش مثبت نگر نوشته شیرزاد چمین

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/10/02
  • تعداد مشاهده : 975 بار

آدرس : خیابان کریمخان، خیابان خردمند جنوبی، پلاک ۳۲، طبقه ششم، واحد۶۴
تلفن : ۰۲۱۸۸۸۴۴۰۳۲

ثبت انتقادات و پیشنهادات

قوانین و مقررات

شبکه های اجتماعی:

 

تمامی محتوای این سایت متعلق به ویدا پیشروان ویرا میباشد