چگونه می توانم عادت های زندگی ام را تغییر دهم؟

تغییر عادت های زندگی

عادت چیست؟

عادت اصلی درونی شده است، مثلا در کسب و کار شاید یکی از اصول، احترام گذاشتن به مشتری یا قابلیت مطابق بودن با طرز فکر مشتری است. حال اگر بخواهم این اصول را طوری درونی سازم که هم بدانم روش اجرای آن چیست، بدانم چه کاری باید انجام دهم و هم مشتاق به انجام دادن آن کار باشم، عادت ایجاد شده است. 

مثلا شاید فروشنده بداند که چه طور باید با مشتری رفتار کند اما مایل به انجام آن کار نباشد. (شاید خودش احترام لازم را از مشتری نگرفته و انگیزه انجام آن کار را نداشته باشد)

در این صورت با یک عادت مواجه نیستیم.

عادت های موثر و الگوهای درونی شده رفتار:

دانش یعنی بدانیم چه کاری را باید انجام دهیم.

مهارت یعنی بدانیم به چه شیوه ای آن کار را انجام دهیم.

اشتیاق یعنی میل به انجام آن کار را داشته باشیم.

 عادت عبارتست از نقطه تماس دانش، مهارت و اشتیاق.

هفت عادت مردمان موثر

شاید در مورد نوجوانی که دوران سخت بلوغ را طی می کند، بدانم که چه کاری باید انجام دهم. شاید میل کمک کردن به او را داشته باشم اما شیوه اجرا(چگونگی انجام دادن) آن را ندانم و همین طور مهارت این کار را نداشته باشم. در این صورت باز هم با یک عادت مواجه نیستیم.

تغییر عادت های بد نوجوانان

می توان عادت ها را یاد گرفت، می توان آن ها را فراموش یا ترک کرد و هم چنین می توان عادت ها را شکست.

افراد به تدریج عادت یا شیوه ای از زندگی را می آموزند که به طریقی تقویت می شود.

و از این شیوه زندگی رضایت دارند؛ اگر نه به آن ادامه نمی دادند. آن گاه شاید بدانند که آن عادت ها سودمند نیستند، اگر چه ممکن است عادت ها عمیقا ریشه گرفته و بر آنها مسلط شده باشند. شکستن عادت ها از خیلی از جهات مانند فرستادن فضا پیما به فضاست. چرا که نیرویی که صرف خارج شدن از جو زمین می شود چندین برابر نیروی لازم برای ماندن در فضا و بازگشت به زمین است. نیروی لازم برای خارج شدن از جو زمین همانند شکستن یک عادت است که باید با صرف انرژی زیادی از حوزه جاذبه آن خارج شد. و در آن موقع انسان ناگهان چه احساس آزادی بزرگی را تجربه می کند.

بیشتر مردم طالب راه حل های فوری و یک شبه اند. زیرا بسیاری از محصولات از جمله کتاب ها و مقالات وعده های اصلاح آنی را می دهند. مشکل اینجاست که این راه حل ها به درد مسائل بحرانی و مشکلات اضطراری می خورند.

بیماری حاد معمولا با درد همراه است ولی بیماری مزمن ریشه دار و مداوم است. اکثر مردم تنها با درمان بیماری های حاد خود سرگرمند زیرا می خواهند دردشان تسکین یابد. می خواهند روابطشان فورا اصلاح شود و به جای اصلاح عادات به دنبال دارویی یک شبه هستند. در واقع هرچه بیشتر به دنبال راه حل های سریع باشید و هرقدر بخواهید تجربه های موفق دیگران را در زندگی خود پیاده سازی کنید، وضعیتتان خراب و خرابتر می شود.

مثلا اگر کارم را به شیوه ای برنامه ریزی کرده باشم که مدام سرگرم مدیریت بحران ها باشم و تمام مدت به خودم فشار بیاورم که بیش از گنجاشم کار کنم، یا اگر زندگی عاطفی ام متکی به این باشد که دیگران چه نظری درباره ام دارند، و در نتیجه مدام برای جلب رضایت دیگران تلاش کنم طبیعتا زیر فشاری که خودم برای خود ایجاد کرده ام توانایی و انرژی ام را از دست می دهم و زندگی ام سرشار از خستگی و بیناری های مزمن می شود. عوارض این مسائل می تواند در جسم من و در زندگی شخصی ام بروز کند. آنگاه به دنبال راه حل های آنی می گردم و دست آخر احساس می کنم شکست خورده ام. توصیه می کنم راه حل های فوری را باور نکنید زیرا بر خلاف قوانین طبیعت هستند. تنها راه برداشت محصول در پاییز کاشتن بذر آن در بهار و رسیدگی به آن در تابستان است.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/09/27
  • تعداد مشاهده : 610 بار

آدرس : خیابان کریمخان، خیابان خردمند جنوبی، پلاک ۳۲، طبقه ششم، واحد۶۴
تلفن : ۰۲۱۸۸۸۴۴۰۳۲

ثبت انتقادات و پیشنهادات

قوانین و مقررات

شبکه های اجتماعی:

 

تمامی محتوای این سایت متعلق به ویدا پیشروان ویرا میباشد