تاثیر تغییر نگرش در تغییر رفتار افراد

تغییر نگرش در زندگی

تاثیر تغییر برداشت: می دانیم تغییر برداشت می تواند نگرش ما را نسبت به جهان عوض کند، اما ما چگونه می توانیم برداشت خود را تغییر دهیم؟

تغییر برداشت می تواند در زندگی شخصی و اجتماعی و حرفه ای ما پیشرفت های چشمگیری ایجاد کند. منظور از برداشت شیوه نگرش ما به جهان و نقش خودمان است. برداشت های ما خواه درست و خواه نادرست منشا گرایش ها و رفتارها و در نتیجه منشا روابط ما با دیگران است.

در علم نیز مشاهده می کنیم که هر پیشرفت بزرگ از تغییر نگرش دانشمندان به وجود آمده است. در فیزیک انیشتین گسستن از فیزیک نیوتن را می بینیم. برداشت یا قانون نسبیت در مقایسه با فیزیک نیوتن که بر مبنای حرکت ساعت است، دارای ارزش توجیهی قابل ملاحظه تری است. برداشت مانند نقشه، منطقه راه را نشان می دهد. و در این خصوص این گفته آلبرت انیشتین دارای اهمیتی ویژه است :

به هنگام رویارویی با مشکلات اساسی نمی توانیم از همان سطح تفکری که آن مشکلات را به وجود آوردیم، آن ها را حل کنیم.

برای مثال در زمینه پزشکی پیش از آن که نظریه میکروب شکل بگیرد در صد بالایی از مادران یا حتی نوزادان هنگام زایمان می مردند. بی آنکه کسی علت را بفهمد. اما به محض ارائه نظریه میکروب، برداشت یا درک بیشتر و بهتری درباره آن چه رخ می داد به وجود آمد. در واقع شیوه تفکر و نگرش تغییر کرد. به عبارت دیگر هر آنچه در سرتان می گذرد جهانتان را می آفریند.

پس اگر می خواهید در روابط خود خواه روابط شغلی و خواه روابط خانوادگی یا حتی در خودتان تغییرات جزئی و کوچک به وجود آورید، به گرایش ها و رفتارتان توجه کنید. اما اگر جویای تغییرات بزرگ و پیشرفت های عمده هستید و می خواهید جهش های بلند بردارید برداشت خود را تغییر دهید. یعنی شیوه تفکر و نقشه راه خود را عوض کنید.

تغییر نگرش و برداشت در زندگی

در اینجا تجربه ای را با شما در میان می گذارم که اخیرا در برداشت خودم تغییری ناگهانی ایجاد کرد.

در یک صبح آرام و دلپذیر روز تعطیل در اتوبوسی نشسته بودم که تنها یک سوم از آن پر بود. مردم آرام نشسته بودند و غرق در افکار خود بودند. ناگهان مردی با بچه هایش سوار بر اتوبوس شد. بچه ها آن قدر پر سر و صدا بودند که محیط کاملا تغییر کرد. مرد بر روی صندلی کنار من نشست و اصلا به روی خود نمی آورد. عاقبت به او رو کردم و گفتم: ببخشید آقا شیطنت بچه هایتان افراد زیادی را به ستوه آورده است. ممکن است کمی آن ها را آرام کنید؟

مرد که گویا تازه متوجه واقعیت شده بود جواب داد: بله حق با شماست. باید آن ها را آرام کنم. داریم از بیمارستان باز می گردیم و بچه ها مادرشان را یک ساعت پیش از دست دادند. نمی دانم چطور با این وضعیت کنار بیایم و فکر می کنم بچه ها نیز کنترل خود را از دست داده اند.

آیا اکنون این وضعیت را به گونه ای متفاوت نمی بینیم؟ نگرش و برداشتم به کلی تغییر کرد گویا اکنون نقشه متفاوتی را در سر دارم. و احساس خشم و نارضایتی به حس همدردی تغییر کرد.

گفتم:‌ واقعا متاسفم آیا کمکی از دستم ساخته است؟

با تمام وجودم مشتاق بودم کمک کنم.

گرایش و رفتارتان زاییده نگرش و برداشتی است که از هر وضعیت دارید.

به محض تغییر برداشت همه چیز ناگهان تغییر می کند.

کلید یا راه حل هر مساله این است که به برداشت های خود بنگریم زیرا شاید لازم باشد برداشت یا نقش خویش را تغییر دهیم تا بتوانیم کل وضعیت را از دیدگاه یا زاویه ای تازه بنگریم و تفسیر کنیم.

و یا اگر می خواهیم تغییری در رفتار و منش شخصی ایجاد کنید، بهتر است تصویری را که از نقش خود دارد را عوض کنید.

منبع: کتاب هفت عادت مردمان موثر اثری از استیون کاوی

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/09/26
  • تعداد مشاهده : 1392 بار

آدرس : خیابان کریمخان، خیابان خردمند جنوبی، پلاک ۳۲، طبقه ششم، واحد۶۴
تلفن : ۰۲۱۸۸۸۴۴۰۳۲

ثبت انتقادات و پیشنهادات

قوانین و مقررات

شبکه های اجتماعی:

 

تمامی محتوای این سایت متعلق به ویدا پیشروان ویرا میباشد