چرا باید مباحث مالی را به کودکان آموزش دهیم؟

آموزش مباحث مالی به کودکان
اکثر بزرگتر ها چون با پول و مشکلات مالی سر و کار داشته اند تصور می کنند مفاهیمی مانند پول و مشکلات ناشی از آن بسیار خشن و بی رحم است و به همین دلیل علاقه ای به آموزش کودکان معصومشان به این مفاهیم نشان نمی دهند در صورتیکه آشنایی با مفاهیم مالی در سنین پایین موجب تقویت هوش مالی کودکان می شود. پس والدین اگر میخواهند فرزندشان در آینده ثروتمند شود، از امنیت مالی برخوردار شود و به استقلال مالی برسد، باید مهارت ضروری سواد مالی را در او ایجاد کنند.

شاید ساده ترین راه برای آشنایی کودکان با مفهوم پول اینست که به کودکانتان بیاموزید برای به دست آوردن بعضی از چیزها می بایست پول پرداخت کرد  و همین طور کودکانتان را در فعالیت های روزانه تان شریک کنید

برای مثال بیان تجربه‌هایی که از بانک، فروشگاه، عابر بانک و بیمه داشتید می‌تواند شروع خوبی برای بحث درباره ارزش پول و نحوه استفاده از آن باشد.  وقتی فرزندتان سنش کم است می‌توانید مفهوم پول را در قالب بازی به او آموزش دهید. مثلاً وقتی در خانه هستید با او بازی رفتن به رستوران یا فروشگاه را انجام دهید.

آموزش مباحث مالی به کودکان

 در ادامه روش‌هایی برای آموزش مسائل مالی به بچه‌ها به تناسب سنشان را می‌خوانید:

۲ تا ۳ سالگی

اولین چیزی که برای کودکان در این سن جالب است لمس کردن اسکناس و سکه است. البته معمولاً سکه به خاطر ظاهرش برایشان جذابیت بیشتری دارد؛ اما ازآنجایی‌که کودکان در این سن نمی‌توانند ارزش پول را درک کنند در ابتدا شروع می‌کنند به یادگیری اسم اسکناس‌ها و سکه‌ها. برای این کار می‌توانید یک بازی ابداع کنید که در آن فرزندتان اسم سکه و اسکناس‌ها را نام ببرد.

۴تا ۵ سالگی

در این سن و در خانه، بازی رفتن به رستوران را انجام دهید. این کار سرگرم‌کننده‌ مهارت‌های زیادی را به آن‌ها یاد می‌دهد؛ مهارت‌هایی مانند چیدن میز، اینکه چطور در رستوران و محیط‌های این‌چنینی خوب رفتار کنند و پرداخت پول در ازای خدماتی که دریافت می‌کنند. بهتر است به بچه‌ها در این سن یادآوری کنید که در حین این بازی بعدازاینکه وانمود کردند که مثلاً در رستوران غذایشان را خوردند، صورت‌حسابشان را پرداخت کنند. زمانی که مفهوم این کار را به‌درستی درک کردند در خصوص دریافت و پرداخت پول خیلی هیجان‌زده خواهند شد؛ تجربه پرداخت کرایه تاکسی هم روش خوبی است.

همچنین کودک در این سن باید یاد بگیرد که برای به دست آوردن پول باید کار کرد در طی گشت و گذار در شهر مشاغل مختلف را به او آموزش دهید و همینطور تفاوت میان شغل های آزاد و مشاغل دولتی را به او یادآور شوید. همچنین در این سن با استفاده از قلک می توانید مفاهیم پس انداز کردن را به او یاد دهید. در نهایت کودکتان می بایست تفاوت میان خرید لوازم ضروری و اضافی را تشخیص دهد.

۹ تا ۱۲ سالگی

یکی از راه‌هایی که می‌توانید ارزش کالاهای مختلف را به او یاد دهید خواندن تگ قیمت محصولات در یک فروشگاه است. مفاهیم مقدار و قیمت را به او آموزش دهید. با مثال‌هایی رابطه کیفیت محصول با قیمت را به او نشان دهید. به‌طور مثال یک‌بار یک دستمال‌کاغذی مارک و جنس خوب به قیمت بالا بخرید و بار دیگر یک دستمال‌کاغذی خیلی ارزان و معمولی با قیمت پایین‌تر، تفاوت قیمت و کیفیت را به‌طور ملموس برایش بگویید.

برای آشنایی بیشتر و همین طور او را نیز در این تصمیم گیری ها شریک نمایید برای مثال با فرزندتان به خرید بروید و مبلغی پول به او بدهید تا برایتان خرید کند سپس خرید او را مورد ارزیابی قرار دهید.

۱۳ تا ۱۵ سالگی

در قدم اول به فرزندتان یاد دهید که حداقل ده درصد از پولی که به دست می آورد را پس انداز کند برای او هدف مالی تعیین کنید و اگر به آن هدف رسید به عنوان جایزه مبلغی نیز خودتان به پس انداز فرزندتان اضافه کنید.

در این سن همین طور می‌توانید فرزندتان را با بازار سهام و بورس آشنا کنید. می‌توانید وانمود کنید که می‌خواهید در یک شرکت که اسمش برای فرزندتان آشناست، سرمایه‌گذاری کنید. این کار را به‌عنوان یک فعالیت خانوادگی در نظر بگیرید به این صورت که هرکدام از اعضای خانواده یک سهام انتخاب کنید و بعد باهم اخبار مربوط به آن شرکت را در روزنامه و اخبار اقتصادی دنبال کنید و بعد درباره نوسان سهام خودتان می‌توانید باهم بحث و تبادل‌نظر کنید.
بحث مهم بعدی شناخت تفاوت بین چیزهایی است که واقعاً به آن احتیاج داریم و چیزهایی که دلمان می‌خواهد داشته باشیم. چیزی مثل فرق بین چیپس و سیب‌زمینی، سیب‌زمینی غذایی است که ما برای ادامه زندگی به آن نیاز داریم درصورتی‌که چیپس مزه بهتری دارد ولی مانند سیب‌زمینی در لیست مایحتاج اصلی زندگی قرار نمی‌گیرد.

۱۶ سالگی به بالا

به فرزندتان توضیح دهید، افرادی که به دانشگاه برای ادامه تحصیل می روند، معمولا دو برابر درآمد بیشتر نسبت به افرادی که به دانشگاه نمی روند، کسب می کنند.

یکی از وظایف شما به‌عنوان والدین در خصوص فرزندانتان این است که آنها بدانند چطور از پول به صورت دقیق و درست استفاده کنند. اهمیت کارت های اعتباری را به آنها یادرآور شوید و همین طور به آنها آموزش دهید زمانی می توان از کارت های اعتباری استفاده کرد که آنها به صورت ماهانه شارژ می شوند. باید برای بچه ها اهمیت اعتبار و اینکه هرگونه خطا و بدقولی در تاریخچه اعتباری آنها ثبت می شود را تا حد امکان توضیح دهید. عدم پرداخت اقساط و صورتحساب در موعد مقرر به اعتبار افراد صدمه زیادی می زند و حتی ممکن است در پیدا کردن یک شغل جدید نیز تاثیر منفی داشته باشد

آموزش مباحث مالی به کودکان

به آنها آموزش دهید نسبت به پولی که دریافت می‌کنند سپاسگزار باشند و احساس مسئولیت‌پذیری آنها را نسبت به درآمدشان و جامعه و درک مشکلات سایر افراد پرورش دهید؛

در این راستا یکی از موارد مهم درباره پول و درآمد، ترغیب آن‌ها برای کمک به افراد نیازمند است. در حقیقت فراموش نکنید که درس‌هایی که در خصوص دوست داشتن همنوع و کمک کردن به فرزندتان یاد می‌دهید خیلی با ارزش‌تر از درس‌های مربوط به مباحث پولی و مالی خواهد بود.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1397/07/09
  • تعداد مشاهده : 491 بار

آدرس : خیابان کریمخان، خیابان خردمند جنوبی، پلاک ۳۲، طبقه ششم، واحد۶۴
تلفن : ۰۲۱۸۸۸۴۴۰۳۲

ثبت انتقادات و پیشنهادات

قوانین و مقررات

شبکه های اجتماعی:

 

تمامی محتوای این سایت متعلق به ویدا پیشروان ویرا میباشد